Τη χειρότερη εμφάνιση της χρονιάς κράτησαν για τα δύο τελευταία σετ του αγώνα κόντρα στην Ακαδημία ΔΕΚΑ τα κορίτσια του HOOP, με αποτέλεσμα να γνωρίσουν τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα και να χαρίσουν στους ανταγωνιστές τους το προβάδισμα που με κόπο είχαν κατακτήσει με το τέλος του πρώτου γύρου.
Από το ξεκίνημα του αγώνα φάνηκε ότι η ομάδα μας δεν ήταν σε καλή μέρα. Με πολλά χαμένα σερβίς, κακή υποδοχή και δυσκολία στο τελείωμα των επιθέσεων κατάφερνε να μένει κοντά στο σκορ λόγω των πολλών λαθών των νεαρών αθλητριών της ΔΕΚΑ, τα οποία όμως δεν ήταν αρκετά για να δώσουν τη νίκη στην ομάδα μας που βρέθηκε να χάνει τελικά το σετ με 23 – 25.
Στα δύο επόμενα σετ η βελτίωση της ομάδας σε επίθεση και άμυνα της έδωσαν τη δυνατότητα να φτάσει, έστω και δύσκολα, στη νίκη και να προηγηθεί με 2 – 1. Κι ενώ φαινόταν ότι με την ανατροπή του σκορ και την ψυχολογία υπέρ της η ομάδα θα έφτανε τελικά σε μια δύσκολη νίκη, στο τέταρτο σετ ήρθε η κατάρρευση. Με κακή υποδοχή, κακή άμυνα και μόλις 4/22 επιθέσεις μοιραία έχασε το σετ με 8 – 25, έφερε το παιχνίδι στο 2 – 2 και έδωσε στις αντιπάλους της τεράστια ψυχολογική ώθηση. Το αποτέλεσμα φάνηκε στο τάι μπρέικ όπου τα κορίτσια της ΔΕΚΑ μπήκαν δυνατά από τη αρχή και προηγήθηκαν με 0 – 4 και 1 – 6 εκμεταλλευόμενες το ότι οι παίκτριές μας συνέχιζαν την ίδια τραγική εμφάνιση του 4ου σετ. Το τελικό 6 – 15 ήρθε απόλυτα φυσιολογικά και μαζί και η ήττα εκτός προγράμματος για την ομάδα μας.
Τα σετ: 23 – 25, 25 – 20, 27 – 25, 8 – 25, 6 – 15
Διαιτητής: Σκορδίλης
Α.Ο.Ε.Α. HOOP (Στράτος Μπίλλης): Αθανασιάδη Αγγελική, Γαρέζου Ελένη, Δρίτσα Αγγελική (λ), Ιακωβίδου Χριστίνα, Ιωάννου Δέσποινα, Μασλαρινού Εύα, Μασούρα Πένη (Α), Ντουμάνι Αναστασία, Ντουμάνι Μαρίνα, Ουργαντζίδου Ναυσικά